7 ciekawostek o naszych autorach dziecięcych

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka pragniemy szerzej zaprezentować Wam naszych autorów dziecięcych. Przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek o każdym z nich. Znacie już wszystkie?

1. Wnuczka gawędziarza – Lidia Miś.

Nie każdy wie, że autorka książek dziecięcych Lidia Miś jest wnuczką znanego ludowego gawędziarza Józefa Ząbka. Żył on w miejscowości Domaradz w powiecie brzozowskim na Podkarpaciu. W swoich opowieściach przybliżał słuchaczom, zwłaszcza dzieciom, historie biblijne. Ponadto wielu sąsiadom służył dobrą radą, powołując się na słowa Pisma Świętego.

Czterotomowa seria Opowieści Biblijne Dziadzia Józefa nawiązuje właśnie do wspomnień autorki z czasów dzieciństwa, kiedy odwiedzała dziadka na wsi. Znajdziemy w niej wakacyjne przygody nieco niesfornego kuzynostwa. A każda z przygód – jak się okazuje – staje się inspiracją dla dziadkowych opowieści, przywoływania barwnych historii ze Starego i Nowego Testamentu. Seria ubogacona jest ilustracjami autorstwa Ewy i Jolanty Ludwikowskich.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Lidia Miś kontynuuje rodzinną tradycję, przybliżając czytelnikom wartości chrześcijańskie. Jej „Pamiętnik z Aniołem Stróżem” to interaktywna książka dla dzieci od podstawówki wzwyż. Poprzez 365 tematów z ciekawymi zadaniami i łamigłówkami pomaga dziecku zaprzyjaźnić się z niebiańskim opiekunem – ze swoim Aniołem Stróżem.

Kolejną interesującą propozycją jest „Piękna Pani”. Tytuł odnosi się do słów, jakimi dwójka dzieci z XIX-wiecznej francuskiej wioski określiła tajemniczą postać spotkaną w górach. Jak się później okazało, było to cudowne zjawienie się Matki Bożej. Miejsce, w którym się to stało, La Salette, do dziś słynie z wielu uzdrowień, nawróceń i przyciąga tłumy pielgrzymów, a także turystów szukających w górskiej ciszy wytchnienia od codzienności.

2. Kłopot z dziećmi w kościele – Asia Olejarczyk.

Ilu rodziców doświadczyło tego, że ich dzieci wiercą się i niecierpliwią w kościele, bo nie rozumieją, po co tam przychodzą? Właśnie takie doświadczenie Asi Olejarczyk zapoczątkowało serię opowieści o Pampiludkach – człekokształtnych stworkach zamieszkujących baśniową krainę Pampilii. Na podstawie przygód Pampiludków autorka wyjaśnia młodszym dzieciom, na czym polega życie w duchu chrześcijańskich wartości.

Podobną w założeniach pozycją będzie „Misja Tality”, w której znajdziemy obrazowo przedstawione alegorie ludzkich wad, jak np. pycha, chciwość czy tchórzostwo. Dowiemy się także, co jest na nie lekarstwem.

Dla najmłodszych czytelników polecamy picture book Asi OlejarczykO dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek”. To książka, która w prosty sposób wyjaśnia dzieciom, czym jest płeć, czułość, czy chociażby niechciany dotyk. Z niej maluch dowie się, że o byciu mężczyzną czy kobietą nie decyduje sposób ubierania się czy posiadane zainteresowania. To wartościowa i bezpieczna pomoc do rozmowy z dzieckiem na tematy wywołujące czasem wiele trudnych emocji.

3. Konstruktywne oburzenie – Adam Studziński.

Jak przyznał się w jednym z wywiadów, przygoda z pisaniem zaczęła się od tego, że pewnego dnia zdenerwował się na swoją żonę. Powodem było to, że dała się namówić dziecku na kupno mało wartościowej zabawki. Adam Studziński podszedł jednak do tej złości bardzo konstruktywnie – postanowił napisać dla swoich córek opowieść, która miała za zadanie uodpornić dziewczynki na mechanizmy promocji i reklam. Tak powstały „Chciejosztuczki”.

Kolejną książką autora był „Wiewiórczy Zakątek”. To z kolei opowieść o tym, jakie zagrożenia czyhają na nas w serwisach społecznościowych, ale też o tym, w jaki sposób te serwisy mogą służyć za narzędzie do zrobienia czegoś dobrego. Historia dwóch sióstr przeplatana jest bajkowymi opowiadaniami, które starsza siostra wymyśla dla młodszej, by przestrzec ją przed pułapkami Internetu. Ponadto książeczka ubogacona jest porywającymi ilustracjami Moniki Urbaniak.

Czwarta władza szóstej B” to z kolei propozycja dla młodszych nastolatków. Poprzez szkolne przygody grupki szóstoklasistów wyczula na mechanizmy przekazu medialnego. Dzięki niej nasze dzieci mogą nauczyć się bardziej krytycznie podchodzić do informacji prezentowanych w prasie, telewizji czy Internecie. Rodzice także mogą wiele skorzystać.

Natomiast „Spytko Show – gadając z rzeczami!” to książka, której akcja sama rozgrywa się na ekranie. Śledzimy w niej przejmujące historie niepotrzebnych rzeczy, które zostały pochopnie kupione. Jest wśród nich np. zbyt drogi telewizor, robot na baterie czy pretensjonalna bluzka. Dowiemy się także, jaka jest dla nich nadzieja. Poprzez zabawną, nowatorską formę internetowego show autor uczula swoich czytelników, małych i dużych, na potrzebę korzystania z rozsądku przy wydawaniu pieniędzy.

4. Powieść wysyłana w listach – Krzysztof Niedźwiedzki.

Jedni piszą książki w pliku, inni w aplikacji internetowej. Natomiast „EloraKrzysztofa Niedźwiedzkiego powstała w… listach. Tę opowieść autor tworzył, przebywając w Kanadzie. Kolejne rozdziały wysyłał w listach do żony, a ona czytała je dzieciom. Po powrocie do kraju postanowił zebrać teksty i poszukać wydawcy. Tak powstała powieść drogi o grupce młodzików, którzy bez wiedzy dorosłych wyruszyli na poszukiwanie legendarnej krainy wiecznej szczęśliwości. Czy ją znaleźli? O tym musicie przekonać się sami.

5. Książki z miłości do sportu – Marta H. Milewska.

Inspiracją do napisania serii o Mietku i jego paczce przyjaciół były zainteresowania synów autorki. Ta trzytomowa seria powstała ze względu na miłość chłopców do… piłki nożnej. Tak więc bohaterami tych minipowieści dla starszych dzieci również są zapaleńcy tego sportu. Dzieciaki wytrwale dążą do realizacji marzeń o karierze sportowej, przy okazji rozwiązując zagadki kryminalne i przekonując się, jak ważna jest w życiu przyjaźń i współpraca. Seria jest nie tylko napisana, ale i zilustrowana przez Martę Milewską, która oprócz wykształcenia w dziedzinie medioznawstwa jest artystą plastykiem po akademii sztuk pięknych.

6. Historia matki i córki – Nadiia Prystai.

Nasi zagraniczni autorzy na ogół pochodzą z Zachodu. Wyjątkowa pod tym względem jest jednak Nadiia Prystai, która przyjechała do Polski z Tarnopola na Ukrainie. Jej czuła baśń „Lili w Krainie Baśni” opowiada niezwykłą historię miłości. Jest to miłość dziewczynki do jej matki. Tytułowa Lili wyrusza w nieznane na poszukiwanie mamy, której nigdy nie znała, ale o której wierzy, że istnieje. Towarzyszy jej oswojona, ale płochliwa wiewiórka Szpok. Dziewczynka i jej zwierzątko będą musiały pokonać lęk, by dopiąć swego i odnaleźć to, czego szukają. Ciekawostką jest to, że sama książka także powstała przy współpracy matki i córki. Ilustratorka Olga Synyshyn jest córką autorki.

7. Baśnie prosto z warsztatu – Paweł Gołuch.

Autor „Smoczego jaja” i „Smoczego kamienia” z wykształcenia jest informatykiem, a zawodowo zajmuje się renowacją wyrobów skórzanych. Jego wiersze i rymowane historie powstawały właśnie w takiej scenerii – w rodzinnym warsztacie. Jak sam wyznaje, zapisywał je, gdzie popadło, aż w końcu żona kupiła mu na to specjalny notes. Czy jednak są to rymy „pisane na kolanie”? Zupełnie nie! Dojrzałe literacko baśnie Pawła Gołucha można podziwiać już w dwóch pięknie ilustrowanych tomach Smoczych Kronik.

Wszystkie książki dla dzieci wydawane w naszym wydawnictwie niosą ponadczasowe wartości. Mogą być dobrą inspiracją do rozmowy z dziećmi na ważne tematy. Zachęcamy więc, by planując prezenty dla najmłodszych, skorzystać z naszej oferty. A jeżeli macie już zakupione prezenty? To i tak zachęcamy, byście rozmawiali z Waszymi dziećmi – na ważne i mniej ważne tematy. Byście razem z nimi czytali, oglądali, podziwiali i dyskutowali.

Życzymy Wam głębokiej przyjaźni z Waszymi pociechami oraz tego, by świat, w którym przyjdzie im żyć, był światem zbudowanym na pokoju, miłości i dialogu.

zespół wydawnictwa Dreams

PS Koniecznie napiszcie w komentarzu na dole strony, które ciekawostki już znaliście, a które były dla Was nowe!